news

Funkcjonowanie funduszy w Polsce

Funkcjonowanie funduszy w PolsceSytuacja funduszy w Polsce z całą pewnością nie należy do szczególnie pozytywnych na tle innych, bardziej rozwiniętych gospodarek liberalnych, w których nie trzeba przekonywać społeczeństwa do tego, że odkładanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety to wielka strata i błąd. Rynki dają dzisiaj tak wiele możliwości na aktywne pomnażanie oszczędności i to bez ponoszenia zbędnego ryzyka, że tylko dziwna bariera psychologiczna blokuje współczesnych ludzi przed zainwestowaniem tych aktywów.

Wybierz najlepszy fundusz

W obecnej sytuacji rynkowej notowania funduszy w Polsce rosną, także wykorzystując koniunkturę na globalnych rynkach, ale niewątpliwie wciąż istnieje spory margines do poprawy w tym aspekcie. Polacy najbardziej boją się oczywiście ryzyka, z którym nieodłącznie wiąże się inwestowanie na giełdzie i kupowanie akcji spółek z parkietu. Zapominają jednak przy tym, że fundusze mają bardzo różne strategie dochodzenia do zysku i sprzedają bardzo różne plany oszczędnościowe czy pakiety inwestycyjne, tak aby każdy mógł wybrać rozwiązanie adekwatne do swoich oczekiwań finansowych oraz poziomu ryzyka, jaki jest w stanie zaakceptować.

Sprawdź pracownicze programy emerytalne aby uzyskać więcej informacji.

Lokaty bankowe to rozwiązanie bezpieczniejsze w opinii wielu klientów, ale w rzeczywistości stopa zwrotu z lokaty rzadko kiedy przekracza realne trzy procent, co w skali roku nie jest szczególnie pozytywnym wynikiem. Analitycy zatrudnieni przez dobry fundusz inwestycyjny są w stanie bardzo skutecznie zapewnić swoim uczestnikom przynajmniej dwukrotność, a nawet trzykrotność takiego wyniku w skali jednego roku. I wcale niekoniecznie muszą to robić wyłącznie w oparciu o rynek akcji – portfele inwestycyjne opierające się na surowcach czy chociażby obligacjach, także są bardzo bezpieczne i przynoszą zadowalające zyski.

Zwycięzca rankingów funduszy

Obserwując współczesny ranking funduszy można dojść do wniosku, że szczególnym zainteresowaniem cieszą się te działające od wielu lat na rynku, o uznanej nazwie i renomie, stabilnie zarządzane jak Legg Mason chociażby. To marka znana Amerykanom od ponad pół wieku, w Polsce także funkcjonuje blisko dwadzieścia lat i na tle wielu innych funduszy może pochwalić się niesamowitym doświadczeniem i sprawdzonymi w wielu warunkach rynkowych modelami analitycznymi. To właśnie dzięki odpowiednim schematom postępowania i właściwej metodologii porównawczej, udaje się najlepszym funduszom rok w rok notowań zadowalające, lub bardzo zadowalające wyniki. Nikt jednak nie posiada know-how we wszystkich aspektach – sektorów, segmentów i dziedzin gospodarki jest zbyt wiele, aby dobrze wybierać instrumenty inwestycyjne we wszystkich, więc najlepsze fundusze trzymają się dobrze znanemu sobie zakresowi funkcjonowania rynków globalnych.

Odpowiedz