news

Rodzaje rachunków bankowych

 

Rodzaje rachunków bankowychRachunki bankowe mogą w dzisiejszych czasach spełniać wiele różnych funkcji. Decydując się na założenie jednego z nich, warto być świadomym różnic pomiędzy nimi.

Zwyczajne konto bankowe

Podstawowym typem kont bankowych, z jakich z powodzeniem korzysta większość osób, są zwyczajne rachunki indywidualne. Nie oferują one żadnych szczególnie wyszukanych usług, jednak ich prowadzenie jest zwykle bezpłatne bądź wiąże się z bardzo niewielkimi opłatami. Jednocześnie pozwalają one na wszystko to, co stereotypowo kojarzy się z przywilejami posiadania własnego konta bankowego. Możliwe jest także ich uzupełnienie o kartę debetową, również z funkcją płatności zbliżeniowych.

Od wielu lat standardem jest oczywiście dostęp do rachunku przez Internet, łącznie z opcją wykonywania przelewów. Dzięki popularnym pośrednikom płatności, nasze zakupy w sklepach internetowych lub na największej w Polsce sieciowej platformie aukcyjnej mogą zostać opłacone w ciągu maksymalnie kilku minut.

Konto bankowe oszczędnościowe

Dla osób posiadających zgromadzony pewny kapitał, a jednocześnie nieskłaniających się ku zamrażaniu go na kilkumiesięcznej lokacie, dobrym pomysłem może okazać się rachunek bankowy o charakterze oszczędnościowym. Umieszczone na nim środki są odpowiednio oprocentowane, pozwalając na nich pomnażanie w dłuższym okresie.

Konto bankowe walutowe

Konta walutowe, jak sama nazwa wskazuje, prowadzone są w obcej walucie – przy czym najczęściej są to dolary amerykańskie lub euro. Ich posiadanie może być przydatne w przypadku dłuższych zagranicznych wycieczek lub częstych płatności w sklepach internetowych, których towary wyceniono w interesującej nas obcej walucie.

Konto bankowe dla młodzieży

Wbrew pozorom posiadacz rachunku bankowego nie musi mieć skończonych osiemnastu lat. W większości banków granicą jest wiek trzynastu lat, a dla młodych osób przygotowane zostały wyjątkowo korzystne oferty, mające na celu pozyskanie długoletniego klienta. Warto zauważyć, że funkcjonalność takiego konta w niczym nie odbiega od standardowego produktu dla dorosłych i daje dzieciom wiele finansowej swobody.

Odpowiedz