news

Stały klient wybiera się po kredyt

Kiedy potrzebny jest nam kredyt gotówkowy, dobrze jest być stałym klientem banku, w którym będziemy się starali o pieniądze. Jest to ważne z wielu powodów, chociaż zacząć trzeba od tego, co to właściwie znaczy, że ktoś jest stałym klientem danego banku. Mogą tutaj być bowiem dwie interpretacje.

Pierwsza sposób rozumienia stałego klienta odnosi się do faktu traktowania danego banku jako swojego banku podstawowego. Bank uznawany jest za podstawowy najczęściej wtedy, kiedy właśnie tam spływają nasze zarobki i kiedy w tym banku załatwiamy nasze najważniejsze sprawy, na przykład mamy tutaj kredyt hipoteczny. Wtedy jesteśmy stałym klientem i możemy liczyć na specjalne względy.

Przychody i wydatki

Dla wielu banków stały klient to po prostu osoba, która posiada w danym banku swoje konto przez określony czas. To wystarcza. Obie te kwestie związane są z faktem, że stały klient to ktoś, o kim bank posiada informacje z pierwszej ręki. Zna jego przychody i wydatki, zna jego historię kredytową, wie, czy kiedyś nie było jakichś problemów z nim i tak dalej. Kredyt gotówkowy to zawsze ryzyko dla banku, ponieważ może on być niespłacony, a posiadanie takich informacji o kliencie pozwala bankowi realnie ocenić jego wypłacalność. Taka osoba jest po prostu nieporównywalnie bardziej wiarygodna od kogoś, kto po prostu przychodzi z ulicy.

Zaświadczenie o dochodach

Jeśli ktoś kiedyś starał się o kredyt w banku, dobrze wie, że bank może wymagać od niego zaświadczeń o dochodach i potwierdzenia, że jest osobą zatrudniona na etat lub posiada inne stałe źródła dochodu. Co więcej, bank może żądać żyrantów dla kredytu, którzy podejmą się spłaty pieniędzy, jeśli osoba zaciągająca pożyczkę nie będzie zdolna do jej zwrócenia. Mogą się też pojawić żądania innych zabezpieczeń. W przypadku osób będących stałymi klientami banku tego typu wymagania są zdecydowanie ograniczone, a w wielu przypadkach może ich w ogóle nie być. Bank ma możliwość dokładnej oceny swojego stałego klienta i jeśli ocena wypadnie pozytywnie, pieniądze mogą być natychmiast przesłane na jego rachunek. Jeśli ocena wypadnie negatywnie, cały czas można skorzystać z procedury dłuższej.

Odpowiedz