news

W poszukiwaniu taniego ubezpieczenia OC

W poszukiwaniu taniego ubezpieczenia OC

Zakup samochodu wiąże się zazwyczaj z wieloma wydatkami. Jednym z nich jest konieczność zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Kalkulator online może tymczasem pozwolić nam na samodzielne wyliczenie jego składki – nawet jeszcze zanim kupimy wymarzone auto.

Jak działa kalkulator OC?

Niemal każdy internetowy kalkulator OC AC działa w dokładnie ten sam sposób. Po wejściu na odpowiednią stronę jesteśmy proszeni o podanie wszystkich wymaganych do obliczenia składki danych. Część z nich dotyczy nas samych (ważnym czynnikiem jest nasz wiek, a także dotychczasowa historia szkód), część zaś samochodu, który planujemy ubezpieczyć.

Wypełnianie formularza rozpoczyna się z reguły od podania marki i modelu pojazdu, a także określenia typu nadwozia i pojemności skokowej silnika. Jeśli którekolwiek z wyżej wymienionych pojęć nas przeraża – nie obawiajmy się. Wszystkie te informacje znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym naszego samochodu. Ponadto w przypadku większości kalkulatorów nie musimy wprowadzać ich ręcznie. Po wybraniu marki pojazdu zostanie nam wyświetlona lista wszystkich modeli, jakie są lub były kiedykolwiek produkowane. Po znalezieniu wśród nich tego, który odpowiada naszemu pojazdowi, zobaczymy na ekranie kolejną listę – tym razem wersji nadwoziowych. Na końcu musimy jeszcze wybrać jedną z sugerowanych pojemności silnika.

Od czego zależy wysokość stawki ubezpieczenia OC?

Wpływ na wysokość stawki ubezpieczenia OC ma szereg różnych czynników, przy czym z istnienia niektórych z nich wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Dlatego też większość towarzystw ubezpieczeniowych doradzi ci: oblicz OC samodzielnie przy pomocy kalkulatora.

Co konkretnie wpływa na wysokość stawki w największym stopniu? Otóż przede wszystkim jest to rodzaj ubezpieczanego samochodu. Wykupienie polisy OC na nowego mercedesa z pięciolitrowym silnikiem będzie nas kosztować o wiele więcej niż zawarcie ubezpieczenia na małe i ekonomiczne auto miejskie. Duże znaczenie ma także wiek – zarówno pojazdu, jak i nasz. Osoby młode są często uważane przez ubezpieczycieli za bardziej skłonne do agresywnej jazdy, co w dużym stopniu przekłada się na wysokość składki.

Odpowiedz